MagmaTherm

MagmaTherm Laboratuvar Fırınları stabil yazılım ve donanım özellikleri, kaliteli ısıtıcı elemanları ve güvenilir performansı ile tüm dünyada tercih sebebi olmaktadır. Güvenlik her zaman önceliğimizdir. MagmaTherm mühendisleri sadece mükemmel ürünler üretmek için tasarlar, araştırır ve geliştirirler. Bize göre her ürünün kendine has bir başarısı vardır ve olmalıdır da. Bu inançla ürettiğimiz her parçaya, bilgimizi ve tecrübemizi yansıtmak için elimizden geleni yapıyoruz.

MagmaTherm çeşitli büyüklüklerde, farklı sıcaklık seviyelerine hitap eden ve farklı kullanım özelliklerine sahip yazılımlar ile kül ve tüp fırını seçenekleri sunmaktadır. Kullanım ihtiyacınız ister basit uygulamalar olsun ister karmaşık uygulamalar olsun, ürün yelpazemizde size uygun bir ürün mutlaka vardır. MagmaTherm Fırınları kalite kontrol analizleri, yakma, ısıl işlem, ön ısıtma, ergitme, oksitleme, metalürjik araştırmalar ve numune üretimleri gibi birçok alanda kullanılmaktadır.

MagmaTherm Laboratuvar Fırınları yüksek kaliteli ürünlerdir ve ağır koşullarda hizmet vermek amacıyla tasarlanmışlardır. Özgün mekanik tasarım unsurları uzun kullanım ömrü sağlarken, özgün PID kontrol ünitesi güvenilirliği ve ergonomiyi oluşturur.

MagmaTherm Ekran

Özgün Tasarım & Tasarruf

MagmaTherm Laboratuvar Fırınları uygun izolasyon ve özgün tasarıma sahip kapak sayesinde iş güvenliğini tehlikeye atmayacak sıcaklıklara ulaşan dış yüzey ve fırın kapağına sahiptir. Optimum izolasyon kalınlığı, maksimum enerji tasarrufu ile çalışmasını ve buna ek olarak fırının optimum boyut ve ağırlıklarda olmasını sağlar. Yaylı ve temassız kapak izolasyonu kapak sacının ısınmasını engeller, maksimum sızdırmazlık sağlar. İç hazne modülerdir ve ihtiyaç durumunda değiştirilmesi çok basittir, 30 dakikada fırınınız ilk alındığı günkü gibi olur. Ayarlanabilir ayakları ile fırın istenilen şekilde konumlandırılabilir. Farklı kullanım amaçlarına ve yerleştirmeye uygun şekilde PID kontrol ünitesinin konumlandırılmasının yanı sıra kapağın yukarı ve yana açılabildiği seçenekler ile kullanıcıların hizmetine sunulmaktadır. Isıtıcı elemanların yerleşimi, her yönde benzer özellikler ve eşit kalınlıklarda kullanılan izolasyon sayesinde homojen sıcaklık dağılımı sağlanır. Etkili kurutma sağlayan fanlı baca sistemi standart ekipmandır.

MagmaTherm Laboratuvar Fırınları tasarlanırken iş güvenliği, ergonomi ve enerji sarfiyatı bir bütün olarak dikkate alınmış ve ortaya özgün bir ürün çıkmıştır. Her tip fırın için izolasyon kalınlığı optimum değerlerde belirlenir, fırın iç tasarımı özel olarak hazırlanır, bu sayede iç haznede yüksek sıcaklıklara ulaşılırken fırın dış yüzeylerinin minimum oranda ısınması sağlanır. Dış yüzeylerde oluşan minimum sıcaklık, elektronik kontrol ünitesinin fırın gövdesi üzerine yerleştirilmesini mümkün kılar. Öte yandan fırın kapağı açıkken geriye doğru maksimum oranda açılabilecek şekilde, kapalıyken iç hazneden minimum ısı kaybı olacak şekilde tasarlanmıştır.

Hassas Sıcaklık Kontrolü

Özgün Yazılım & Hassas Sıcaklık Kontrolü

MagmaTherm Fırınların üstün özelliklerinden en önemlisi özel olarak hazırlanmış yazılımıdır. Yazılımın getirdiği hassas sıcaklık kontrolü sayesinde fırın iç haznesi özellikle 300°C ve üzeri sıcaklıklarda hassas bir şekilde kontrol edilir. İstenilen sıcaklıklara ulaşılmasında sıcaklık dalgalanmaları minimum düzeydedir. Yazılım sayesinde, hedeflenen sıcaklığa direk ve/veya 4/8/16 kademe sıcaklık artışından oluşan programlarla ulaşılabilir. Kullanım kolaylığı sağlaması için sıcaklıkların ve bekleme sürelerinin kullanıcı tarafından girilebildiği 2/4/5/6 farklı ısıtma programı hafızaya kaydedilerek hafızadan kolaylıkla kullanılabilir. Bu programlarda sıcaklık artış hızları da (Rampa) kullanıcı tarafından 3°C/dak.-25°C/dak. arasında seçilebilir. Kademeli ısıtma programlandığında bekleme süresini ekrandan takip edebilme imkânı ve Mikroişlemci Kontrollü PID Kontrol Ünitesi ve yazılımı ile kademeli ve hassas sıcaklık kontrolü mevcuttur.

Kullanıcı Dostu Kontrol Ünitesi & Kolay Kullanım

Hassas sıcaklık kontrol özelliği yanında PID yazılımla yaptığımız kontrol programı kullanıcıların hassasiyetlerinden yola çıkarak, fırının kolay kullanımı için özel olarak tasarlanmıştır. Özellikleri arasında; 4 satırlık geniş ekran ve kullanımı kolay menü, istenilen tarih/gün ve saatte fırını kendiliğinden otomatik olarak çalıştırma, otomatik çalıştırma ayarı yapıldıktan sonra enerji kesilmesi ve ayarlanan vakitten önce enerjinin geri verilmesi durumunda fırının otomatik olarak devreye alınması, fırın iç sıcaklığının ayarlanan değerde sabit tutulması sırasında bekleme süresini takip etme, ısıtma sürecinde belirlenen aşamaların geçilmesini takiben sesli uyarı ile tüm süreci kolay izleme, ihtiyaç duyulduğunda kontrol kutusu içindeki elektronik kartların ulaştığı sıcaklığı görme sayılabilir.

Dayanıklılık & Uzun Ömür

Gündelik kullanımda kullanıcının çoğunlukla temas ettiği iç hazne ön izolasyonu ve tüm iç hazne cidarı hafif izole tuğladan üretilerek fırının uzun yıllar aşınma ve eskimeye dayanıklı olması sağlanmıştır. Elektriksel-elektroniksel olarak doğru tasarlanmış cihazlarda, fırın ömrünü maksimize eden kart sıcaklık uyarı teknolojisi mevcuttur. İç haznenin duvarları hafif izolasyon tuğlasından yapılmıştır ve böylelikle mekanik aşınma, ısıl yaşlanma ve deformasyonlara karşı duyarlılık en aza indirilmiştir. Uygun mekanik tasarım ve doğru izolasyon malzemesi seçimi sayesinde MagmaTherm Laboratuvar Fırınlarının uzun ömürlü ve dayanıklı olması sağlanmıştır. Ancak, laboratuvar fırınlarının ömrünü belirleyen asıl malzeme ısıtıcı rezistanslardır. Uygun çalışma sıcaklıklarına göre titizlikle seçilen, tasarlanan ve ortamda oluşan aşındırıcı gazların etkilerini minimize etmesini sağlayan kuvars tüpler içine yerleştirilen ısıtıcı rezistanslar MagmaTherm Fırınların uzun ömürlü olmasında önemli pay sahibidir. Menüde fırının devreye alınmasından itibaren ısıtıcı rezistansların toplam çalışma süresini gösteren sayaç sayesinde fırınların ömrünün takip edilebilir olması sağlanmıştır.

Kül Fırını

Güvenirlik & Tutarlılık & Güvenli Çalışma

Maksimum çalışma sıcaklığına ulaştıktan sonra eğer ısı artmaya devam ederse sistem önceden belirlenmiş bir derecede kendini kapatır. Bu süreç elektronik devre kartının aşırı ısınmasında da geçerlidir.

İç hazneye temas etmeyen dış kasa, düşük yüzey sıcaklıkları ile güvenli çalışma ortamı sağlar. Herhangi bir arızaya sebep vermeden maksimum çalışma sıcaklığının takibi ve sesli uyarı ile fırının otomatik olarak ısıtmayı kesmesini sağlayan oto-kontrol sistemi ile MagmaTherm Fırınların kontrol ünitesi ve ısıtıcı rezistanslarının tutarlı ve doğru olarak çalışması, fırınlara karşı duyulan güvenilirliği arttırmaktadır. Buna rağmen, fırınlar özel güvenlik kontrolleri ile donatılmıştır.

Herhangi bir arıza nedeniyle fırın iç haznesinin maksimum çalışma sıcaklığını geçmesi ve fırının ısınmaya devam etmesi durumunda sesli uyarıyı takiben fırın, otomatik olarak ısıtma işlemini sonlandırır. Aynı şekilde, kontrol ünitesinin herhangi bir nedenle aşırı ısınması söz konusu olursa, sesli uyarı sonrası fırının ısıtma süreci otomatik olarak sonlandırılır.

Teknolojik Yaklaşım

Fe-Cr-Al Alaşımlı Tel Rezistans ile Isıtılan Fırınlar

1300°C’ye kadar ısınması istenen fırınlarda genellikle Fe-Cr-Al alaşımlı teller kullanılmaktadır. Bu tellerin kullanılmasında üretici firmaların özellikle önerdiği herhangi özel bir kontrol metodu bulunmamaktadır. Bu işlemler için birçok sıcaklık kontrol cihazı piyasada bulunmakta ve kullanılmaktadır. Ana prensip, ısıtıcı tellere gerilimin uygulanma sürelerinin uzunluğunu ayarlayarak sıcaklık kontrolü yapmak üzerinedir. Bu işlem için mekanik veya yarı iletken röle veya kontaktörler kullanılmaktadır.

MagmaTherm kendi tasarımı ve üretimi olan bu tarz kontrol ünitelerinde triyak kullanarak mekanik sistemlerin ömür ve gürültü açısından karşılaşılan dezavantajlarını ortadan kaldırmıştır.

Faz Açısı Kontrol

Faz Açısı Kontrolü

ON/OFF Kontrol

on/off kontrol

SiC ve MoSi2 Isıtıcı Elemanlar Kullanılan Fırınlar

1400°C ile 1550°C arasında ısıtılmak istenen fırınlarda genellikle SiC ısıtıcılar kullanılmaktadır. Bu tür ısıtıcıların yukarıda bahsedilen ve MoSi2 tipi ısıtıcılardan farklı olarak sıcaklık-direnç karakteristikleri oldukça ilginç ve atipiktir. SiC ısıtıcıların nominal dirençleri 1000 °C eleman sıcaklığında ölçülen direnç değeridir.

Oda sıcaklığında ise ölçülen dirençler nominal değerlere oranla çok yüksek seviyelerdedir. Isıtıcı elemanın sıcaklığı arttıkça direncinin düşmesi ve 1000°C’lerden sonra tekrar artışa geçmesi alışılmış bir karakteristik değildir ve bu durum sıcaklık kontrolünü zorlaştıran bir etkendir. Ayrıca SiC ısıtıcı elemanların yaşlanma dezavantajları da mevcuttur. Zaman içinde ısıtıcı elemanların dirençleri kalıcı olarak artarak fırının önce ısınma performansının düşmesine sonra da istenilen sıcaklıklara çıkılamaması durumuna sebep olabilmektedirler. Yaşlanma, termal şokların şiddetine göre hızlanabilir ya da yavaşlatılabilir. SiC ısıtıcı üreticilerinin önerdiği en uygun çözüm, faz açısı kontrollü bir kontrol ünitesi kullanılmasıdır. Böylelikle on/off kontrol de maksimum ve sıfır güç döngüleri ortadan kaldırılmış, anlık ihtiyaca en yakın gücün tespiti ve bu gücün sürekli bir şekilde ısıtıcılara aktarılmasıyla yaşlanma etkisi minimize edilmiş olmaktadır.

MagmaTherm kendi tasarımı olan kontrol ünitelerinde, önerilen en üst seviyede kontrol metodu olan “Akım Sınırlamalı ve Faz Açısı Kontrollü Voltaj Regülasyonu Yöntemi’’ni benimsemiştir. MagmaTherm kontrol üniteleri bir yandan sürekli olarak anlık voltaj ve akım değerlerini ölçerek anlık direnç değerini tespit eder, bir yandan PID algoritması gerekli çıkış gücünü hesap eder ve bu gücü üretecek voltaj değeri üretilir, diğer yandan ise çıkış akımını belirli bir sınır değerin altında tutarak elektriksel donanımın korunmasını sağlar. Böylelikle hem ısıtıcı elemanların hem de elektriksel donanımın ömrü uzatılmış olur. 1800°C’ye kadar ısıtılacak fırınlarda ise MoSi2 ısıtıcı elemanlar kullanılmaktadır.

Bu ısıtıcı elemanların sıcaklık-direnç karakteristikleri tipik sayılsa ve yaşlanma sorunları olmasa bile oda sıcaklığı ve maksimum sıcaklıktaki dirençleri arasında 10 kata yakın bir farklılık olduğundan kararlı bir sıcaklık kontrolü yapabilmek için “ Akım Sınırlamalı ve Faz Açısı Kontrollü Voltaj Regülasyonu Yöntemi” en uygun çözümdür. Bu sebeple MagmaTherm MoSi2 ısıtıcılı fırınlarında da bu sistemi kullanmaktadır.