Laboratuvar Fırını Seçerken

Lab Fırını

Laboratuvar Tipi Fırın seçimini (Kül Fırını / Mufla Fırını / Kamara Fırın) belirleyen faktör, fırının kullanım amacıdır. Kullanım, fırının maksimum çalışma sıcaklığı ve ısıtma alanı olan iç haznenin boyutunu belirlemek için önemlidir.

Uygun çalışma sıcaklığı ve uygun çalışma hacminin belirlenmesinden sonra fırının fiziksel ve teknik özellikleri irdelenmelidir. Bu aşamada izolasyon, ısıtıcı rezistanslar, elektronik sıcaklık kontrolu ve fırın ergonomisine dikkat edilmelidir.

Laboratuvar Fırını / Kül Fırını / Mufla Fırını / Kamara Fırın Seçiminde İzolasyon

Laboratuvar Fırını seçerken, izolasyonla ilgili dikkat edilmesi gereken noktalar aşağıda özetlenmiştir;

İzolasyonun maksimum çalışma sıcaklığına uygun olması önemli bir noktadadır. Fırın ısı kaybının, dolayısıyla elektrik tüketiminin minimumda tutulması ve yüzeyde çalışma güvenliğini tehlikeye düşürmeyecek oranda sıcaklık oluşumunun sağlanması için izolasyonun optimum kalınlıkta olması gerekir.

İzolasyon kalınlığının yeterli olmadığı fırınlarda, yüzey sıcaklıklarını düşük tutmak amacıyla, oldukça fazla havalandırma boşluklarına rastlanır. Dolayısıyla fırın yüzeyindeki aşırı havalandırma delikleri, izolasyonun yetersiz olduğuna dair bir göstergedir. Kapak izolasyonu ve kapak tasarımı da özellikle kapağın aşırı ısınmasında önemli bir faktördür.

MagmaTherm İzolasyon

Magmatherm Fırınlar’da maksimum çalışma sıcaklıklarına uygun ve uygun kalınlıkta kullanılır. Bu sayede fırın yüzeyinde minimum sıcaklıklara ulaşılır ve fırının kullanımı kolaylaşır.

Özgün kapak tasarımı ile fırın kapağında da minimum ısınmaya sebep olur. Uygun tasarım ve optimum izolasyon kalınlıkları sayesinde de MagmaTherm Fırınların yüzeyinde az sayıda havalandırma boşluğuna ihtiyaç duyulur.

Laboratuvar Fırını / Kül Fırını / Mufla Fırını / Kamara Fırın Seçiminde Isıtıcı Rezistanslar

Laboratuvar Fırınlarının ısıtma performansını belirleyen en önemli kalemlerden birisi uygun rezistans telinin seçilmesi ve rezistansların fırına uygun şekilde doğru tasarlanmasıdır.

MagmaTherm Isıtıcı Elemanlar

MagmaTherm Fırınlar’da dünya çapında kendisini kanıtlamış rezistans telleri kullanılır. Fırınlarımızın etkin performansında , rezistansların doğru tasarlanması önemli bir yer teşkil eder.

Laboratuvar Fırını / Kül Fırını / Mufla Fırını / Kamara Fırın Seçiminde Elektronik Kontrol Ünitesi

Fırınların elektronik tasarımı ve kullanılan kontrol ünitesi, fırının istenilen sıcaklıklara ulaşmasında ve bu sıcaklıkların hassas şekilde kontrol edilmesinde önemli pay sahibidir.

MagmaTherm Elektronik Kontrol Ünitesi

MagmaTherm Fırınlar’da kullanılan kendi üretimimiz elektronik kontrol üniteleri, sıcaklıkların kontrol edilmesinde oldukça etkindir. Bunun yanı sıra, son kullanıcılardan gelen öneri ve istekler doğrultusunda, PID kontrol ünitelerimiz üzerinde çok çeşitli özellikler uyarlanmıştır.

Laboratuvar Fırını / Kül Fırını / Mufla Fırını / Kamara Fırın Seçiminde Ergonomi

Fırın kullanımının, kullanıcının işini kolaylaştırması, özellikle yüksek sıcaklıklarda bunun mümkün olduğu fırınlar, kullanım açısından tercih edilen fırınlardır.

MagmaTherm Ergonomi

MagmaTherm Fırınlar’da ergonomi ön planda tutulmuş ve kullanımı kolaylaştıracak her türlü özellik tasarım aşamasında düşünülmüştür. +180 derece yana açılır kapak, yukarı açılır kapak seçeneği, sağa ve sola açılım ve daha birçok opsiyon gibi.